на головну сторінку  
на головну сторінку    
    ON-LINE трансляція ДТРК "УТР" в обрані форум на сайті  
увімкнути трансляцію телеканалу УТР

04 : 40

betmaster ?/? "??????????? ???????"
Хочете подивитися?
> натисніть тут <

06 : 00

 

06 : 30

 

06 : 40

 

07 : 10

 

07 : 30

 

08 : 00

Україна: час місцевий.  

10 : 00

 

10 : 20

 
  ВХІД ДЛЯ КОРИСТУВАЧА
  логін
     
  пароль
 
   
 
 

Зруйнування Січі

<< версія для друку >>

Зруйнування Запорозької Січі

На початку червня 1775 року, за наказом Катерини ІІ, для захоплення Підпільненської (Нової) січі й окупації „Вольностей війська Запорозького” вирушили царські війська, очолені генерал-поручиком П. Текелі, а також донські козаки – загалом близько 100 тисяч чоловік.

Вони не зустріли опору, оскільки запорозькі козаки й гадки не мали, що їх ідуть завойовувати. Адже щойно закінчилась війна Росії з Туреччиною, і запорожці, беручи в ній участь, уславилися своєю мужністю та воєнною майстерністю.

Більшість рядових козаків, що були в той час у Січі, мали намір вступити в боротьбу з царськими військами, хоча збройний опір міг закінчитися фатально для запорожців, бо сили були занадто нерівними (січова залога налічувала до 3 тис. козаків).

Відбулася старшинська рада за участю духовенства, яка після тривалого обговорення вирішила здати Січ без опору, „не бажаючи проливати християнську кров”. Кошова старшина погодилася виїхати до Текелі. Чотири роти піхоти зайняли Кіш, блокували його залогу.

Наступного дня, 5 червня, за наказом Текелі з січових сховищ забрали й вивезли в поле гармати, боєприпаси, цінності військового скарбу – клейноди, прапори. Усе це, як і частину архіву, було відправлено до Петербурга.

За розпорядженням царських військових властей усі будівлі на Січі, крім укріплень, зруйнували, пушкарню засипали.

Частина старшини (а вища січова – вся) була репресована. Кошового отамана Петра Калнишевського заслано до Соловецького, військового суддю П. Головатого – до Тобольського, а військового писаря І. Глобу – до Туруханського монастирів, звідки вони вже не повернулися.

Це був кінець не тільки останньої столиці Запорожжя – Підпільненської січі. Була взагалі скасована Запорозька Січ – козацька республіка, про що й сповістила у своєму маніфесті Катерина ІІ. Російська імперія остаточно знищила українську державність.

(За Оленою Апанович)

 
 
 

НОВИНИ

 

30.08.2011 Міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк: Збільшення комунальних тарифів неминуче … цієї осені комунальні тарифи будуть збільшені!

Збільшення комунальних тарифів неминуче, вважає міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк.

Про це він заяв... далі >>


30.08.2011 Валентин Наливайченко: Черговий, передвиборчий розіграш «мовної карти» не врятує владу і «псевдофілологів» Партії регіонів

Партія «Наша Україна» виступає категорично проти чергового законопроекту «псевдофілологів» Партії регіонів - народних депутатів Сергія КІВАЛОВА і Вадима КОЛЕСНІЧЕНКА,... далі >>


30.08.2011 Андрій Клюєв вимагає «кардинально зменшити» роздрібні ціни для населення на скраплений газ

Протягом тижня роздрібні ціни для населення на скраплений газ мають бути кардинально зменшені, заявив у вівторок перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного ро... далі >>


 
 
 

ПАРТНЕРИ:

 

 
 

 

  Сайт оптимізований для перегляду броузерами Internet Explorer - 4.0 і вище,
Netscape Navigator- 7.0.
Мінімальне розширення 800 х 600
Розробка сайту intellCOM

Звязок з веб-мастером