ДТРК "Всесвітня служба "Українське телебачення і радіомовлення" (УТР)

Сірий Клин

  Сірий Клин

Так неофіційно називається регіон компактного проживання українців у Південно-Західному Сибіру і Північному Казахстані (загальна площа 460 квадратних кілометрів).

Заселення українцями Сибіру розпочалося з другої половини XIX ст. і різко зросло після спорудження західної і центральної віток Транссибірської залізниці, будівництво якої велося в 1895-1905 рр. з обох кінців (Владивостока і Уралу). Українці селилися в основному поблизу цієї залізниці, переважно в селах, і займалися землеробством і тваринництвом. За переписом 1897року в Сибіру проживало понад 200 тис. українців.

В Казахстані українці, здебільшого жителі Лівобережжя, почали селитися з 70-х років XIX ст. Різко зросли міграційні потоки після введення в 1905 році залізниці Оренбург - Арись. В 1950-х роках багато українців осіло в Казахстані, освоюючи цілинні землі. Загалом там проживає близько 800 тис. українців і на сьогодні діаспора в Казахстані є другою за чисельністю (на пострадянському просторі) після української діаспори в Росії.