ДТРК "Всесвітня служба "Українське телебачення і радіомовлення" (УТР)

Опришки

  Опришки

Так називалися борці проти феодального і національного гноблення в Галичині , на Закарпатті й Буковині. Назва, як гадають вчені, походить від латинського слова "оpressor" (нищівник, утискувач) і пов'язана з тим, що вони громили й утискували шляхту, орендарів, багатіїв, католицьких священників та ченців. Уперше опришків галицького походження згадує документ Ї529 року. Вони базувались в основному у Карпатських горах і мали підтримку з боку місцевого населення.

Рух опришків найбільшого розмаху набув у роки Визвольної війни, коли вони штурмували магнатські і навіть королівські замки, допомагаючи козакам Богдана Хмельницького. Так, у 1653 р. пліч-о-пліч з полками українського гетьмана воював проти польсько-шляхетського війська двохтисячний загін опришків під проводом Харачка. Вони взаємодіяли з гайдамаками у ХVШ ст., особливо під час великих повстань, що охоплювали Правобережну і Західну Україну.

Опришківство підточувало підвалини кріпосницького ладу , сприяло боротьбі українського народу за соціальне і національне визволення.