ДТРК "Всесвітня служба "Українське телебачення і радіомовлення" (УТР)

Трипільська культура

  Трипільська культура

Близько 6 тис років тому, з початку IV і до середини Ш тисячоліття до н. е, увесь правобережний Український лісостеп займали племена так званої трипільської культури. Свою назву культура дістала від стародавнього поселення поблизу села Трипілля на Київщині дослідженого українським археологом В. Хвойною наприкінці XIX ст.

Трипільська культура — одне з найбільш яскравих явищ стародавньої історії Європи. За рівнем соціально-економічного розвитку трипільці підійшли до рубежу Цивілізації Стародавнього Сходу та Єгипту, однак через різні причини не перейшли до державності і винайдення писемності Трипільці мали розвинене орне польове землеробство та тваринництво. Вирощували три види пшениці, просо, бобові культури. Набули розвитку ремесла -гончарство, ткацтво, обробка каменю, кістки і шкіри.

Жили трипільці у поселеннях, забудованих одно-1 двоповерховими будинками, розташованими переважно концентричними колами із захисною зовнішньою стіною. Окремі поселення-гіганти займали площу від 150 до 450 га.

У віруваннях найпоширенішим був культ плодючості, який у трипільців асоціювався з образом праматері.