ДТРК "Всесвітня служба "Українське телебачення і радіомовлення" (УТР)

Лемківщина

  Лемківщина

Назва цієї історичної частини України походить від лемків - етнографічної групи українців, які здавна селилися і проживають нииі у Карпатах на схилах Низьких Бескидів (між ріками Уж, Сян на сході та Попрад з Данайцем на заході). Проживають також у Польщі і Словаччині. Вважається, що свою назву лемки отримали від сусідніх народів за чате вживання у розмовній мові діалектної частки „лем” у значенні "лише", "тільки”. Традиційно головними заняттями лемків були тваринництво і землеробство. Розвивалися також домашні промисли: ткацтво, гончарство, різьб’ярство.

Лемки першими з українців оселилися за океаном. Найстарішими з українських періодичних видань в Америці є лемківські. У 1922 році Лемківський комітет почав видавати у Нью-Йорку двотижневу газету "Лемковина”, з 1928 року - журнал "Лемко"та інші.

Із лемків походять відомі церковні діячі Йосиф і Сильвестр Сембратовичі, український першодрукар Святополк Фіоль, письменники Єронім Анонім (В. Хиляк), Д. Бедзик, І. Филипчак, композитор М. Вербицький.