на головну сторінку  
на головну сторінку    
    ON-LINE трансляція ДТРК "УТР" в обрані форум на сайті  
увімкнути трансляцію телеканалу УТР

06 : 40

Хочете подивитися?
> натисніть тут <

07 : 10

 

07 : 30

 

08 : 00

Україна: час місцевий.  

10 : 00

 

10 : 20

 

10 : 50

 

11 : 00

 

11 : 20

 
  ВХІД ДЛЯ КОРИСТУВАЧА
  логін
     
  пароль
 
   
 
 

Серпень

<< версія для друку >>

Серпень


Серпень втоми не знає

Серед багатьох місяців серпню належить особлива роль. І це цілком природно. Протягом року хлібороб, якщо можна так висловитися, працював на останній місяць літа. Від того, як защедрив урожай, залежали статки селянина, його добробут і майбутнє. Відтак із серпнем — вінцем року — люди пов'язували свої найсокровенніші надії.

Але одна справа — виростити врожай, а інша — вчасно зібрати збіжжя. Не випадково в народі казали: «Один серпневий день рік годує». Тому хлібороби відкладали всі нагальні справи, намагалися зосередити зусилля лише на жнивах. Зрання і до пізнього вечора селяни не мали перепочинку, бо, як мовиться в прислів'ї, «Серпень втоми не знає — все збирає, припасає».

Останній місяць літа відповідно прибрав і назву, пов'язану з жнивами. Слово «серпень» походить од знаряддя, яким у давнину жали зернові. Воно має спільнослов'янське значення. Своєрідну назву жниварського місяця серед слов'янських народів, мають білоруси. У них він іменується «жнивнем», хоч у розмовній мові нерідко, особливо на межі з Україною, вживається і «серпень»".

Діалектичний лексикон серпня має інші назви — «густир» (від густого врожаю на полях та в садках), «хлібочол», «жнивець», «зоряничник» (пора дозрівання зерна), «городник», «прибериха-припасиха» тощо. Усі вони так чи так пов'язані з господарською діяльністю людини.

Традиційно в Україні жнива починали між сьомим та дванадцятим липня, тобто від Іванового і до Петрового днів. Хоч збіжжя часто і не визрівало на цей час, але люди все одно готували з нового врожаю обрядову перепічку, яку в народі називали «свидом». Але це були чисто символічні зажинки. Масове ж збирання зернових починалося на Прокопа — 21 липня. У цей день кожен господар намагався нажати бодай один сніп. Про це засвідчують численні прислів'я та приказки: «На Прокопа приготуй плечі для снопа» чи «На Прокопа має бути в полі копа». Але найбільшого .розмаху жнива набирали у серпні — місяці, що символізує «красне літо». Під цю пору пасічники починали удруге качати мед. «Спас,— кажуть з цього приводу.— свіжий медець припас».

На початок місяця (2 серпня) припадає один з найзначніших календарних празників — свято Іллі. Воно мовби завершує літній обрядовий цикл. Деякі дослідники вважають, що Ілля увібрав усю аграрну магію дайбозького бога грому і блискавок Перуна. В народі існувало повір'я, що «Ілля колісницею приїздить на свято». Справді бо, під цю пору найбільше припадає грозових днів і горобиних ночей. Здавна було за звичай до Іллі намолотити хоч би корець зерна. «Ілля,— казали з цього приводу,— заходить до хати, щоб свіжого хлібця скуштувати».

З цим святом власне пов'язували й астрономічне завершення літа, а тому дітям вже заборонялося купатись, «бо на спині верба виросте». «Після Ілля,— стверджувала похідна приказка,— купається лише свиня». В цей день намагалися нічого не робити.

На серпень припадає ще два свята — Маковія і Великого Спаса. 14 серпня, себто на Маковія, вважається останнім відрізком літнього часу. Тому в цей день жінки несли до церкви, щоб посвятити часточки майже всіх припасів хліборобськго врожаю.

До другого Спаса (зауважу, що в серпні цих свят троє — 14-го, 19-го, 29-го) старші люди, в яких померли малі діти, намагалися не їсти яблук, оскільки «на тому світі, коли в цей день роздаватимуть гостинці, їм не дадуть, бо «мама з'їла».

З першим Спасом пов'язаний і початок двотижневою посту. Він мовби нагадував, що літо вже закінчилось. У цей період надміру надокучливими стають мухи, відчуваючи швидкий прихід осені. В народі з цього приводу казали: «Злий, як муха в спасівку».

Хоч у серпні літо і не думає подавати у відставку, але осінь вже не за горами. В другій половині місяця стають довшими і прохолоднішими ночі. Про це нагадують і табуни лелек, що збираються на стернях, готуючись до далекої мандрівки. На Поліссі бусли починають відлітати в ірій з 28 серпня. Якщо лелечі ключі заспішили раніше, то, за прикметою, зима має бути ранньою і холодною.

Як образно сказав Максим Рильський, під цю пору «серпень з вереснем стискають один одному правиці». А нам залишається нагадати традиційну прикмету: уважно придивіться на Михеїв день (27 серпня),- якщо він вітряний, то такою буде й осінь, а коли буря - вересень защедрить - дощами...

Народний прогностик

Мокрини (Ісерпня). За цим днем прогнозували, якою буде осінь. Якщо зранку йтиме дощ, то початок осені буде дощовий; задощить опівдні — дощовою буде середина осені; якщо ж дощ паде надвечір, то буде з дощами кінець осені. Дощовий день також застерігав: наступного року вродять жита, але літо буде мокрим.

Іллі (2 серпня). Це свято вельми пошанівне і пов'язане з аграрною магією. Праобразом Іллі є дайбозький Перун як покровитель грому та блискавок. В цей день намагалися не працювати, навіть не ходити на полювання, боючись гніву Іллі, котрий може того, хто його не святкує, вдарити блискавкою. Зачувши грім, люди вірили, що це «Ілля їде по небу на золотій колісниці».

На Іллю, як одне з найбільших літніх свят, жінки до схід сонця йшли на городи в одній сорочці й стискали головки капусти, приказуючи: «Святий Ілля, складай головки тугі та білі так, як я!» В цей день дехто навіть не вигонив у поле тварин, «бо гади всюди ходять», не вживав картоплі, оскільки це «великий гріх» і «нечиста всіх комарів з'їла». Воно й справді так — під цю пору вже зникають комахи.

Крім горобиних ночей, для серпня характерний активний зорепад. Одні вважали — якщо зірка падає і згорає, «то відьма підхопила її і сховала у глечик», інші стверджували — коли зоря залишає по собі довгий пучок світла, то «це Україна втрачає дівчину».

Традиційно з Іллею закінчувалися жнива. Прислів'я стверджують: «Жнива кінчаються — осінь починається» чи «В цей день до обіду літо, а по обіді осінь». У південних районах України, де збіжжя достигало раніше, на житньому полі залишали пучок колосся — «Іллі на бороду».

Марії-Магдалини (4 серпня). Її вважають заступницею од холери. Великі роси—льон буде сірий.

Бориса і Гліба (6 серпня). Осінній Борис і Гліб (є і весняний — 15.05) завершував дозрівання всіх хлібів, починався період найбільшого збирання грибів. Борис і Гліб сіють ранній хліб. Прийшов Борис і Гліб — встиг у полі хліб. На Бориса і Гліба берися до хліба.

Анни (7 серпня). За цим днем завбачували зиму. Яка погода до обіду, така й зима до грудня, а яка по обіді, то така після грудня. Якщо ранок холодний, то і зима буде сувора. Йде дощ — часто випадатимуть сніги.

Пантелеймона-Паликопа, Палія (9 серпня). Люди в цей день намагалися не працювати, особливо звозити снопи з поля, побоюючись, що Паликоп запалить їх блискавкою.

Смоленської ікони Божої матері (10 серпня). Це свято теж пов'язане з убезпеченням від пожеж. З цього приводу казали: «Палій пале, а Смоленська смаже». Тому, боячись, щоб не погоріли скирти, намагались не працювати, особливо перевозити чи скиртувати збіжжя. Біля кіп та стіжків клали шкаралупи від свячених крашанок.

Сили, Івана-воїна (12 серпня). Щоб упізнати злодія, в церкві цього дня ставили біля ікони свічку Іванові, перевернуту догори. Якщо вона горітиме, то крадій буде мучитись. З дня Сили можна було починати сіяти озимину.

Маковія і першого Спаса (14 серпня ). Це вважається перше осіннє свято, з яким пов'язують закінчення літа. Відтак на Маковія останній день колективних толок. На його честь у церквах відправляють пообідню службу, святять мак, васильки й чорнобривці. З чорнобривців та васильків роблять відвар і купають хворих дітей. Вважалося, що особливо помічні такі купелі з квітів чорнобривців при жовтяниці. Якщо в дитини безсоння, то посвячені макові головки клали їй під подушку. Зерном обсипали корів, що отелилися, аби телятам «не було ніякої порчі».

З Маковія починається двотижневий успенський піст — Спасівка. Жінки пекли пісне печиво — «шулики». Його виготовляли з пшеничного тіста, обливали зверху густою медовою ситою, приправленою товченим маком. Крім того, з меду і товченого маку робили знамениті «маковики» — смаковиті українські коржики.

З цього часу починали відлітати в ірій ранні птахи, бо вже «Святий Спас приготував усього про запас: і дощ, і вітер, і холод, і тепло».

Спасівка. Двотижневий піст, що припадає на кінець літа. В цей час харчуються ситніше, ніж на Петрівку, оскільки є в достатній кількості зелені. Цей короткотривалий піст начебто є продовженням Великого, оскільки святі упросили Бога, щоб він зробив перерву, бо селяни не витримають його. Очевидно, це пов'язано з тим, що під цю пору припадають нагальні хліборобські роботи.

Стефана ( 15 серпня). Починали косити отаву. З'явилась отава — для сіна прибава.

Антона ( 16 серпня). За цим днем прогнозували погоду в жовтні.
Антон на жовтень дивиться.
Вітер з вихорами — на сніжну зиму.

Спас другий (Великий), Преображення господнє ( 19 серпня). Одне з найбільших хліборобських свят. Його ще називали святом врожаю. Кожен із селян вважав за святий обов'язок віднести до церкви на посвяту овочі, фрукти, гриби, мед у стільниках, хліб — щедрі віддарунки природи.

Селяни до Спаса намагалися зібрати всі зернові. Знахарки востаннє заготовляли лікарські трави. «Діва Марія, — казали з цього приводу,— це зілля сіяла, а Спас поливав — нам на поміч давав».

Емиляна (21серпня). За цим днем завбачували січень.

Лаврентія (23 серпня). Якщо у ставках вода тиха, то й осінь буде спокійною, а зима без завірюх.

Фотія (25 серпня). День свята вогню в гуцулів.

Феодосія (27 серпня). Якщо буря цього дня, то на непогідний вересень.

Успення і перша Пречиста (28 серпня). Це пора, коли повністю закінчували жнивувати і готувалися зустрічати осінь; початок вільного випасу в Карпатах. Хто до цього часу не встиг зібрати хліб, то влаштовували колективну братчину. До Успення мають бути остаточно зібрані всі фрукти.

Після Успенпя вже починається «молоде» бабине літо, що триває до 11 вересня. Якщо о цій порі гарна погода, то «старе» бабине літо (11 — 12 вересня) буде непогідним.

З першої Пречистої починали сіяти в усіх зонах України. Господарі, розім'явши колоски з обжинкових вінків та «спасових борід» — залишених у кінці ниви обрядових стебел, перед засівом казали: «Роди, Боже, і благослови!»

Третій Спас, або післясвято Успення (29 серпня). Починається відліт ластівок.

Післяуспення прийшло — сонце на осінь пішло.
Відліт у цей день журавлів віщує ранню зиму.

У народі кажуть

Що літом родить, то зимою не шкодить.
Той, хто шукає в серпні холоду, натерпиться взимку голоду.
У серпні спина мліє, а зерно спіє.
Як у серпні дбаєм, так зимою маєм.
Серпень виймає серпа зі стріхи, а вересень його ховає.
Серпневого дня зимовим тижнем не заміниш.
Змарнуєш на жнивах хвилину — втратиш не одну зернину.
От діждали літа та нажали жита, поставили в копки та вдарили в гопки.
На нивку гній, на скотину лій, а на спину здоров'є.
Зяб глибокий — овес високий.
Не радій великому посіву, а радій гарному врожаю.
Хмари зачепилися за гай — буде грибів урожай.
Де народився один маслючок, там маслята повзуть з пелюшок.
Якщо хочеш грибів назбирати, треба до схід сонця вставати.
Грозовий серпень — на довгу и теплу осінь.
Горобці літають зграйками — на суху і ясну погоду.
Качки та гуси кричать, полощуться, пірнають і б'ють крильми — на дощ, притихають — на грозу.
Стерня, ламаючись, тріщить — на дощ.
Парує туман над лісом — пора йти по гриби.
Якщо при сході сонця парка духота - під вечір збереться на дощ.
Якщо в тиху погоду шумить ліс — перед грозою.
Якщо вітер вдень дме з річки на берег, а ввечері з берега на річку, то чекай хорошої погоди.
Встановився східний вітер — припиняться літні дощі.
Вранці з'являється густа роса й туман — на паркий день.
Якщо ввечері не з'явився туман і бракує роси — вночі можлива гроза.
Чим швидше «ростуть» на сході пір'їсті хмари, змінюючи форму, тим ймовірніша гроза.
Якщо по дощі на небі веселка — на третій день знову буде дощ.
Листя на деревах повертається верхнім боком донизу — на дощ.
Сходить сонце і на обрії видається більшим, ніж звичайно, — на дощ.
Чистий схід сонця — на суху погоду.
Коли навколо сонця видно білястий круг — того дня чекай сильної бурі; синюватий або чорний круг навколо призахідного сонця віщує бурю наступного дня.
Блідий місяць — на негоду, чистий і яскравий — на хорошу погоду.
Блимання зірок — ознака погіршення погоди з посиленням вітру.
Якщо на чистому небі не видно малих зірок — бути бурі.
Якщо ввечері зірки світять ясно — буде теплий, сонячний день; коли зірки тьмяні — на дощ.
Коли літньої пори в прохолодну погоду чути грім, то така погода буде довго.
Якщо бур'яни влітку ростуть особливо високі — зима сніжна.
Якщо в серпні з'явиться жовте листя на деревах — на ранню осінь.
На березі першими зажовтіли верхні листочки — зима буде ранньою, нижні — пізньою, а коли багровіють рівномірно — середньою.
Якщо на деревах з'явиться в серпні багато жовтого листя — буде рання осінь.
У серпні полетіли на південь журавлі — ранньою буде зима.
Багато ягід на горобині — осінь буде дощовою, якщо мало — сухою.

 
 
 

НОВИНИ

 

30.08.2011 Міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк: Збільшення комунальних тарифів неминуче … цієї осені комунальні тарифи будуть збільшені!

Збільшення комунальних тарифів неминуче, вважає міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк.

Про це він заяв... далі >>


30.08.2011 Валентин Наливайченко: Черговий, передвиборчий розіграш «мовної карти» не врятує владу і «псевдофілологів» Партії регіонів

Партія «Наша Україна» виступає категорично проти чергового законопроекту «псевдофілологів» Партії регіонів - народних депутатів Сергія КІВАЛОВА і Вадима КОЛЕСНІЧЕНКА,... далі >>


30.08.2011 Андрій Клюєв вимагає «кардинально зменшити» роздрібні ціни для населення на скраплений газ

Протягом тижня роздрібні ціни для населення на скраплений газ мають бути кардинально зменшені, заявив у вівторок перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного ро... далі >>


 
 
 

ПАРТНЕРИ:

 

 
 

 

  Сайт оптимізований для перегляду броузерами Internet Explorer - 4.0 і вище,
Netscape Navigator- 7.0.
Мінімальне розширення 800 х 600
Розробка сайту intellCOM

Звязок з веб-мастером