на головну сторінку  
на головну сторінку    
    ON-LINE трансляція ДТРК "УТР" в обрані форум на сайті  
увімкнути трансляцію телеканалу УТР

11 : 40

Хочете подивитися?
> натисніть тут <

12 : 10

 

12 : 15

 

14 : 00

 

15 : 00

 

17 : 00

Концерт за за участю військових оркестрів  

18 : 00

Україна: час місцевий. Новини "Пульс". Спецвипуск до 20-ї річниці Незалежності України  

19 : 00

 

19 : 10

 
 

ЗМІНИ В ПРОГРАМІ:

Увага! Зміни у програмі!

24 серпня 2011 року

ДТРК "Всесвітня служба "Українське телебачення і радіомовлення" до Дня Незалежності України планує наступні прямі трансляції:

З 10:30 до 11:00 Урочистості з нагоди 20-ї річниці Незалежності України

З 20:00 до 20:30 Мистецький телемарафон до 20-ї річниці Незалежності України з Майдану Незалежності у місті Києві

Дирекція програм

  ВХІД ДЛЯ КОРИСТУВАЧА
  логін
     
  пароль
 
   
 
 

Літні свята

<< версія для друку >>

Івана Купала – свято вогню і води

Святкування Іванової, чи купальської, ночі ведеться з давніх-прадавніх часів у всіх слов'янських та інших народів під різними назвами та з різноманітними обрядами. Повсюдним і важливим обрядом у цьому святі є паління вогню та перестрибування через нього. Інший обряд [варіант: невіддільний від першого] — купання у воді, замість якого в деяких місцевостях качаються по Івановій росі, котру так само цінують і навіть збирають, як на Україні росу Юрієву.

Стрибання через вогонь і купання у воді — два важливі обряди на святі Купала, що символізують літнє очищення вогнем і водою. Вогонь і вода — дві стихії, з яких утворився світ, за давнім народноруським уявленням; і вони саме звуться Царем-вогнем чи Царицею-водою або живим, святим вогнем та живою водою, — але це останнє з'явилося вже як протиставлення до смертного чи пекельного вогню і мертвої води.

Купальської ночі палили саме живий або святковий вогонь, що його добувають тертям дерева об дерево; цей вогонь позбавляє від хвороб та чар, надає і вінкам купальським цілющої сили. Ті, що скакали через нього, загадували на довге життя, інші — на високий льон.

У Південній Русі першорядним за значенням обрядом було купання, як це можна вивести вже з того, що свято названо Купалом, а в давні часи — Купаліями. Дівчата, що беруть участь у цьому грищі, і тепер називаються в піснях купалочками, за якими і саме свято зветься Купаліями, як Зелені святки були названі Русаліями — від русалок.

…Молодиці, як такі, що втратили свій дівочий вінок (за пісенним виразом), не могли брати участі в купальському грищі, і це відзначається в деяких купальських піснях. Проте розповідають, що й в Україні в давнину старі жінки палили собі солому окремо в своїх дворах та стрибали через неї, а потім збирали той попіл і зберігали його для особливих домашніх потреб.

Парубки, якщо не скрізь, то в деяких місцевостях Пів¬денної Русі здавна брали участь у купальському грищі й у парі з дівчатами-купалочками скакали через вогонь. Це видно не тільки зі звичаю, що донині побутує, а й із деяких пісень купальських, у яких одночасно співається про дівчат і парубків, а також і з опису купальського грища в XVII ст., який знаходимо в Київському «Синопсисі» та в Густинській хроніці, у тому ж столітті написаній.

Дівчата українські, готуючись до купальського грища, в'ють собі великі вінки з різних польових та городніх квіток, серед яких головною є брат-і-сестра. А парубки українські (у тих місцевостях, де вони допускаються на грище) в'ють собі вінки зазвичай із жита. І коли, перестрибнувши через вогонь, дівчата побіжать ку¬патися, то вони пірнають так, щоб вінок з голови поплив за водою, і дивляться тоді: куди попливе — з того боку й старости будуть. Ці купальські вінки вішають до ранку під стріхою або кладуть у городах на капустяні голови, і після того вони вважаються помічними також від головного болю — особливо вінки з жита. Перестрибування через вогонь надає цілющої сили вінкам ще й від огневиці (гарячки): хворому на неї їх підкладають під спину. (За книгою Михайла Максимовича «Дні та місяці українського селянина»).

Але перш ніж починають наші купалочки обрядове стрибання через вогонь, а потім і купання у воді, вони в багатьох місцевостях України та Волині ходять ще круговим танком навколо встромленої в землю високої тички, прикрашеної квітами й стрічками, що її називають купалою.

В інших місцевостях дівчата навколо “Марени” – гілки чорноклену або вишні та співають пісень про “Марену”. Одна з них зупиняється, бере солом`яне опудало й ставить під дерево, або поруч із гілкою – “Мареною”, інші дівчата вбирають голову того опудала стрічками, а на шию чіпляють намисто – це вже “Купало”. Потім його обкладають соломою з кропивою і запалюють. Коли вогонь розгориться, хлопці й дівчата беруться за руки й перестрибують через вогонь, а інші в цей час співають.

 
 
 

НОВИНИ

 

24.08.2011 Віктор Янукович поклав квіти до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському

З нагоди 20-ї річниці Незалежності України Президент України Віктор Янукович поклав квіти до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському в Києві, повідомляє далі >>


24.08.2011 Президент України привітав телеглядачів каналу «Євроньюз» з відкриттям мовлення українською мовою

Президент України Віктор Янукович привітав українців у країні та за кордоном з початком мовлення телеканалу «Євроньюз» українською мовою, повідомляє далі >>


24.08.2011 Європарламентарі готові підтримувати Україну у прагненні стати повноправним членом ЄС

Європарламентарі висловлюють готовність підтримувати прагнення України стати повноправними членами Європейського Союзу. Про це представники делегації Європейського пар... далі >>


 
 
 

ПАРТНЕРИ:

 

 
 

 

  Сайт оптимізований для перегляду броузерами Internet Explorer - 4.0 і вище,
Netscape Navigator- 7.0.
Мінімальне розширення 800 х 600
Розробка сайту intellCOM

Звязок з веб-мастером