на головну сторінку  
на головну сторінку    
    ON-LINE трансляція ДТРК "УТР" в обрані форум на сайті  
увімкнути трансляцію телеканалу УТР

04 : 40

Хочете подивитися?
> натисніть тут <

06 : 00

 

06 : 30

 

06 : 40

 

07 : 10

 

07 : 30

 

08 : 00

Україна: час місцевий.  

10 : 00

 

10 : 20

 
  ВХІД ДЛЯ КОРИСТУВАЧА
  логін
     
  пароль
 
   
 
 

Воздвиження Хреста Господнього

<< версія для друку >>

Воздвиження Хреста Господнього

Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу побожному народові нашому на супротивників подай…
Тропар свята.

Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, або як кажуть в народі, Здвиження, — одне з найвеличніших свят Православної церкви.

У християнському бутті воно пов’язане з подією, що сталася в IV ст. за царювання римського імператора Костянтина Великого. За біблійним переказом, мати Костянтина Олена, яка першою з римських імператриць прийняла християнство, відправилась до Єрусалима 326 р., щоб віднайти місце поховання Ісуса Христа на Голгофі та хрест, на якому його розіп’яли. Це було нелегко, оскільки ще два століття до того язичники, за наказом імператора Адріана, завалили печеру землею, замостили камінням й побудували там ідольський храм. Утім, Олена активно вела пошуки. Їй пощастило допитати старого іудея, який і розповів, де саме знаходиться хрест. Коли його добули, відрізнити хрест Спасителя від хрестів двох страчених разом із ним розбійників було важко. І люди вирішили покластися виключно на всемогутність Божу. Неподалік проходила траурна процесія. До покійника по черзі приклали три хрести. Коли приклали останнього, мрець воскрес. Крім того, відбулося і чудесне зцілення тяжко хворої жінки. Чудотворного хреста підняли на гору (воздвигли), щоб усі могли його побачити. Відтоді подію цю щороку Православна церква відзначає 14 вересня за старим стилем (27-го вересня — за новим). Коли Русь прийняла християнство, свято Воздвиження стало одним із головних.

Рятівний хрест, що його тоді розшукали, знаходиться в Єрусалимі, у срібному ковчезі; частину його імператриця Олена відправила своєму синові Костянтину. На честь Чесного і Животворного Хреста Господнього були побудовані храми: Оленою — в Єрусалимі (на місці знахідки), а Костянтином Великим у Римі.

Після відкриття храму до Єрусалима з’їжджалось багато віруючих. У V ст. серед них була преподобна Марія Єгипетська. В VI ст. про свято Воздвиження згадував Григорій Великий. В VII ст. єпископ Андрій Крітський у проповіді на честь Воздвиження Хреста казав: "Хрест воздвигається, і всі вірні сходяться. Хрест воздвигається, і місто торжествує, і народи святкують. Воздвигається Хрест не тому тільки, що Христос розіп’ятий був на ньому, але і тому що Хрест був знайдений і викрив безумство іудеїв. Тому ми і нині торжествуємо, що в нинішній день знайдена святиня, що цей утаєний скарб був вийнятий з землі і засяяв як золото".

У VII ст. зі святом Воздвиження стали поєднувати ще одну подію — повернення Животворного Хреста з Персії грецьким імператором Іраклієм (629 р.). Захоплений під час війни Хрест 14 років перебував у руках язичників.

Як при знайденні, так і при поверненні Хреста, патріарх, аби дати можливість усім віруючим побачити святиню, піднімав його, повертаючи на всі чотири сторони; і кожного разу при цьому люди благоговійно вклонялися, промовляючи: "Господи, помилуй!" За словами церкви, Хрест той є дерево життя і спасіння, дерево безсмертя, дерево розуму, ознаменування незбагненної Трійці.

У VII ст. єпископ Андрій Крітський, у VIII — Кузьма Маіумський, Феофан Константинопольський-ісповідник, св. Іоанн Дамаскін, у ІХ— Іосиф Студит та інші склали на честь свята пісні, які й нині співають під час святкового богослужіння.

Згадуючи Воздвиження Хреста, Церква особливо прославляє Божественну його силу як запоруку перемоги і життя, називаючи Хрест Животворним. Так, на Всеношному неспанні, після великого славослів’я, при співі трисвятої пісні "Святий Боже…" настоятель бере з престолу святий Хрест і, поклавши його на баню, у супроводі світильників виходить з алтаря північними дверима до Воріт Царських, а звідси, при виголошенні "премудрість, прости!" , виносить Хрест на середину храму і кладе на уквітчаний аналой.

Співається тропар Хресту: "Спаси, Господи, люди Твоя…", а настоятель з дяком звершують триразове кадіння Хреста. Затим всі священнослужителі віддають Хресту ушанування триразовим земним поклоном при співі: "Хресту твоєму поклоняємось, Владико, і святе воскресіння Твоє славим!".

Слідом за священнослужителями підходять до Хреста, вклоняються і цілують його усі віруючі. У цей час хор співає стихири, в яких висловлюються шанобливі християнські почуття при згадуванні про розп’яття Христове. У спомин про страждання і смерть Господню цей день годиться проводити у суворому пості.

Подальша доля Хреста Господнього така: він знаходився в Єрусалимі під час хрестових походів (від 1099 до 1245 р.), часто виносився до воїнів під час боїв. Потім його забрали у Багдад мусульмани. Згодом Хрест був повернений до Єрусалиму.

Нині ми не можемо побачити Хрест цілим. Частини його роздавались для освячення по всьому світу. З 1681 р. частина Хреста, доставлена в Москву, зберігається в Успенському соборі; частини знаходяться в Києві: у Софійському та Володимирському соборах. Отже, Хрест Господній дістався всім частинам світу, заради спасіння якого Христос був розп’ятий на ньому. Найбільша частина Хреста і донині знаходиться в Єрусалимі, у храмі Воскресіння, у вівтарі соборної церкви греків в особливому ковчезі.

За народними звичаями, від Здвиження земля "движеться ближче до зими"; відтоді й настають холоди.

Цього дня не слід ходити до лісу, "бо провалишся до гадюк у яму", що має назву "гадючий вирій". До свого вирію гадюки повзуть напередодні Здвиження величезними гуртами. Перед веде найстарша. Згідно з переказом, у неї є великі золоті роги. Нижчі за чином гадюки мають менші ріжки. Існує також повір’я: хто роздобуде золоті гадючі ріжки, невдовзі збагатиться й буде щасливим. Отож дехто навмисно йде тої пори рано-вранці до лісу в надії здобути ці ріжки. Скинути їх гадюка може лише на червоний сукняний пояс, покладений поперед неї. Із свого вирію змії повертаються на Теплого Олексу (17 березня за старим стилем і 30-го — за новим).

Зі святом Здвиження пов’язують також масовий відліт птахів. Вважається, що цього дня відлітає зозуля, аби відімкнути пташиний вирій. Здвиження вважається останнім днем відльоту журавлів. Цього дня вони "замикають" небо. А "відмикають" — на Теплого Олексу. Лише тоді їх звуть не журавлями, а веселиками. На Теплого Олексу червоний пояс кидають назустріч журавлиному ключу, примушуючи птахів кружляти над господою. Така особливість обрядових дій (кидання червоного поясу на Здвиження та на Теплого Олексу) випливає з циклічної полярності даних свят в річному колі й полярності їх природних символів: журавлів і гадюк. У міфологічних сюжетах птахи є представниками верхнього (небесного), а змії — нижнього (підземного) світу. Існує також легенда, що змії спочатку були птахами, а потім Бог їх скинув на землю за гріхи.

Як геофізичне явище свято Здвиження пов’язане з осіннім рівноденням і знаменує час входження Землі в зону рефракції (заломлення) сонячного світла відносно умовної лінії екватора, а на полюсах — горизонту. Образно — Білобог і Чорнобог, або Білий Віл і Чорний Віл, врівноважуються в силі.

Здвигли хмари грозов,
день прочах зі споду.
Біловіл і Чорновіл
п’ють криничну воду
З яблуневого хреста
виповз місяць-злодій;
змія дух землею став,
явлений у плоді.1

("Осіннє рівнодення").

У мить рівнодення, що припадає на 23 вересня, засвічуються обидва полюси землі. Відтак на одному полюсі півроку панує ніч, а на іншому — півроку триває день. Після того, як сонце повністю ховається за полярним обрієм, край неба оперезує червона смуга зорі (явище рефракції). Восени після Здвиження засвічується Південний (материковий) полюс, а Північний згасає, запаливши червоний пояс. Саме тому в звичаєвій традиції пояс кидають перед змією, аби забрати в неї золоті ріжки. А навесні (на Теплого Олексу), навпаки, засвічується Північний полюс, а Південний запалює червону смугу над обрієм. І тоді пояс кидають журавлям (веселикам), що повертаються з вирію.

Зміна дня і ночі на полюсах землі, а заразом зміна кута падіння сонячного світла відносно полюсів спричинює поляризацію в триєдиному силовому полі землі. Перенесення хреста із середовища стихії землі в середовище стихії повітря (підняття на гору) є символічним уособленням явища фазового зміщення небесних площин в триєдиному силовому полі землі. За переказами, це сталося після утвердження християнства. Тобто тоді, коли його рушійні сили зрівнялися з супротивними — язичницькими та іншими — й вийшли вперед: воно стало панівною релігією. На рівні фізичного явища відбулася зміна кута падіння світла. В річному колі Землі це могло статися лише в "точці осені", яка на рівні річного кола образно уособлює час християнського буття.

На Здвиження, за давнім звичаєм, розповідають казки й легенди про зміїв, а кобзарі співають пісні й думи, позначені боротьбою Добра і Зла, Правди й Кривди. Виконують також пісні, зміст яких відзначається драматизмом подій, складністю життєвого шляху, випадками підступності та омани. Проте на найвищій ноті постають чоловіча мужність, братерська та подружня вірність і любов, людська честь і гідність, що протистоять лютим "зміїним" підступам. З образом змії у піснях часто асоціюються підступні думки й лихі наміри.

Зі страв на Здвиження, звичаєво, готують круті галушки з часником, випікають коржі у вигляді хрестів, пригощаються медовою ситою. Після Здвиження знімають зимові сорти яблук і зрізають капусту.

Свято Воздвиження називають і медовим Спасом, оскільки воно збігається з другим збором меду, який традиційно освячується у храмах.

 
 
 

НОВИНИ

 

30.08.2011 Міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк: Збільшення комунальних тарифів неминуче … цієї осені комунальні тарифи будуть збільшені!

Збільшення комунальних тарифів неминуче, вважає міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк.

Про це він заяв... далі >>


30.08.2011 Валентин Наливайченко: Черговий, передвиборчий розіграш «мовної карти» не врятує владу і «псевдофілологів» Партії регіонів

Партія «Наша Україна» виступає категорично проти чергового законопроекту «псевдофілологів» Партії регіонів - народних депутатів Сергія КІВАЛОВА і Вадима КОЛЕСНІЧЕНКА,... далі >>


30.08.2011 Андрій Клюєв вимагає «кардинально зменшити» роздрібні ціни для населення на скраплений газ

Протягом тижня роздрібні ціни для населення на скраплений газ мають бути кардинально зменшені, заявив у вівторок перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного ро... далі >>


 
 
 

ПАРТНЕРИ:

 

 
 

 

  Сайт оптимізований для перегляду броузерами Internet Explorer - 4.0 і вище,
Netscape Navigator- 7.0.
Мінімальне розширення 800 х 600
Розробка сайту intellCOM

Звязок з веб-мастером